INFORMACE

- Jak Vás mohou poškodit data v počítači

Jak Vás mohou poškodit data v počítači

Máme pro vás návod, jak se navždy zbavit souborů, které by vás mohly poškodit. Disk přitom nemusíte nechat hned roztavit tak, jako to dělají v Pentagonu. Pokud prodáváte počítač, notebook nebo pevný disk, zřejmě nechcete, aby se někdo dostal do vašich uložených datech. Smazat  ani naformátovat disk nestačí. Šikovný uživatel v takových případech  dokáže  bez problému data obnovit. Každý by se tak mohl dozvědět, kolik máte na účtu nebo jak vypadáte v plavkách u vody. Moderní zloději často k proniknutí na cizí účet nebo k získání hesla využívají jednoduchý postup. 

Opatří si starý počítač budoucí oběti a ze špatně smazaného disku si přečtou všechny potřebné informace.  Přesun dat do koše ve Windows a  jeho vysypání rozhodně nemůžeme považovat za bezpečně smazaná data. V prvním případě jsou soubory jednoduše dostupné přímo v adresáři Koš a ve  druhém stačí jednoduchý program na obnovu smazaných dat. Běžný operační systém soubory maže tím způsobem, že poupraví pouze hlavičku souboru a místo na disku, kde byl původní soubor uložen, označí jako volné. Soubor přitom ale fyzicky leží na disku stále - a pokud útočník poopraví hlavičku zpět, je soubor obnoven. Proto například americká armáda maže data tím způsobem, že disk mnohokrát přepíše a potom jej nechá roztavit. Evropské instituce podle směrnic považují za bezpečné smazání minimálně sedminásobný přepis náhodnými daty v celém rozsahu disku.  

Vzhledem k uvedeným faktům však přesto není třeba zoufat. Dobře smazat disk zvládne téměř každý a nemusí ho při tom ani zničit. Využijte ten správný software. Princip neobnovitelného smazání souborů spočívá v několikanásobném přepsání obsahu souborů náhodnými znaky, jeho zkrácení na nulovou délku a teprve poté smazání operačním systémem. Pro mazání se používají speciální algoritmy založené na různých matematických modelech (např. Gost, DoD, Peter Gutman atd.). Magnet ani šifrování nejsou potřeba. Ten kdo má na svém počítači citlivá data, patrně již  používá některé šifrovací algoritmy pro jejich ochranu. Pro smazání disku není nutné šifrování používat, i když chcete zamezit přístup k vybraným datům. Ani "zaručené" recepty o použití magnetu také nejsou potřeba. S moderním diskem přiložení magnetu nic neudělá.Pro znehodnocení disku se průmyslově používají silné degaussery (magnetické pece). Tímto způsobem pak dojde ke zničení nejenom dat, ale i celého datového nosiče. 

Vytisknout