- MANDRIVA - úspěšný operační systém Linux

Mandriva Linux

(dříve Mandrake Linux) je kompletní operační systém vybavený stovkami aplikací pro každodenní použití. Jednou z jeho hlavních výhod je velmi rychlá instalace a snadné základní nastavení. Právě díky této uživatelské přívětivosti patří mezi nejoblíbenější linuxové distribuce na světě. A nejen ve světě. V České s Slovenské republice patří podle průzkumů mezi nejpoužívanější a nejoblíbenější distribuce a již několik let je zde s velkým náskokem neprodávanějším Linuxem.

Mandriva

Ankety na Internetu i nezávislé testy potvrzují, že Mandriva Linux je nejsnazší na použití pro linuxové začátečníky. Je nasazován především na pracovních stanicích, ale začíná být oblíben i jako serverová distribuce. Velký podíl na tom určitě mají výborné konfigurační nástroje umožňující snadné a efektivní nastavení počítače. Instalace je rychlá a jednoduchá, detekce a nastavení hardwaru probíhá zcela automaticky. Uvnitř je však Mandriva stále výkonný, stabilní a bezpečný operační systém bez virů.

Výhody Mandriva Linuxu

Proč je Mandriva Linux tak oblíben u českých a slovenských uživatelů? Důvodů bude zřejmě více, jmenujme alespoň některé z nich:

  • Snadná instalace a obsluha - většinu vlastností počítače lze velmi rychle nastavit v Ovládacím Centru. Konfigurační nástroje jsou k dispozici v grafickém režimu, jsou přehledné a intuitivní. Instalace celého systému je jednoduchá a s kompletním softwarovým vybavením jde o záležitost na pár desítek minut.
  • Kvalitní české produkty - produkty Mandriva Linux jsou vyráběny v České republice a reflektují potřeby českých a slovenských uživatelů. Obsahují kvaliní a oceňovanou dokumentaci v podobě několika knih, které vás provedou instalací a nastavením systému nebo ovládáním linuxových programů.
  • Množství softwaru - produkty Mandriva Linux obsahují několik CD a DVD, které jsou plné softwaru. Vše máte po ruce vždy, když to potřebujete. Download edice poskytovaná na FTP serverech jsou tři CD nebo jedno DVD plné softwaru. Pokud k tomu připočítáte další zdroje aplikací, dostanete obrovské množství aplikací, které je k dispozici v podstatě zdarma.
  • Inteligentní správa softwaru (balíčků). Mandriva používá systém balíčků rpm ale pomocí svých nadstaveb (textové urpmi, grafický rpmdrake) řeší nejčastější problém při instalaci: závislosti na jiných balíčcích. Také aktualizace balíčků (např. opravy) je při nastavených zdrojích až neskutečně jednoduchá. Jedním příkazem nebo několika kliknutími máte rázem stáhnuty a nainstalovány všechny dostupné opravy pro Váš systém.
  • Podpora je silná především ze strany linuxové komunity. Mandriva provozuje pro své uživatele několik serverů, kde se mohou ptát (mohou i odpovídat, pokud vědí) Na těchto serverech najdete i spousty dokumentace zajímavostí od ostatních uživatelů. Naším záměrem je poskytnout pro česky hovořící uživatele adekvátní místo - tento server.

Odkaz ke stažení : http://wiki.mandrivalinux.cz/2009.0_download

Vytisknout